Únor 2012

Fotografie všech tří sester Brontëových?

18. února 2012 v 13:09 Brontë
Dneska se na bronteblog.blogspot.com objevila zajímavý článek. Je o tom, že by se měla údajně objevit nová fotografie(!) sester Brontëových. Pokud by to byla pravda, bylo by to něco úžasného, protože bychom se konečně dozvěděli, jak doopravdy sestry Brontëovy vypadaly.
Na těchto stránkách jsou názory podporující myšlenku, že jde o sestry Brontëovy, a tady najdete zase protiargumenty.
Je očividné, že argumenty pro, mnohem převažují. Nezbývá nám nic než čekat, co nového se objeví.

Některé argumenty pro:
- vzadu je napsáno "Brontë Sisters"
- popisy všech tří sester odpovídají, navíc názory pro říkají, že jde pravděpodobně o sestry, ne o kamarádky; Charlotte(nalevo) a Emily(uprostřed) mají podobné kabáty (a ony dvě jely do Bruselu)
- rám a způsob, jak je fotografie do rámu zasazena, jsou podobné ostatním obrazům z Brontë Parsonage, který je poněkud ojedinělý
- nápis vzadu ej napsán ve francouzštině a samotná fotografie byla nelezena ve Francii. Jak by se tam ale dostala? I pro toto existuje vysvětlení. James Stewart, fotograf žijící ve Francii, navštívil Brontë Parosnage v letech 1856 a 1857. Tato fotografie je považována za kopii již starší fotografie. James Stewart byl jeden z mála fotografů, který metodu kopírování ovládal a byl také jedním z dvou fotografů, který měl do Haworth Parsonage přístup.
- A je jisté, že nějaký fotogarf do Haworth Parsonage přišel. Existují fotografie Gun Group Portrait a Pillar Group Portrait. Když byly vyfotografovány tyto dva, proč by nemohl existovat portrét sester Brontëových?
- více na výše uvedené stránce

Proti:
- proti ještě nejsou úplně vyhraněné názory - viz odkaz výše

A ještě odkaz na fotografii (nejde zkopírovat). Musím říct, že pohled údajné Charlotte mě celkem děsí. Fotografie

Informace jsem čerpala z bronteblog a této stránky, která se mimochodem hoodně dopodrobna zajímá o rozbor této fotografie. Opravdu zajímavé.. jdu pročítat.. :)
A co si o tom myslíte vy? Je to skutečná fotografie sester Brontëových nebo ne?

Jane - April Lindner

14. února 2012 v 17:44 | K. |  Books worth reading
Tak jsem sem jen tak narychlo skočila a chci vám napsat pár vět o knížce, kterou jsem dočetla před pár dny. Jde o Jane (která, jak možná víte, by měla být nějak v únoru, myslím, publikována v ČR). Co jsem nezmínila je možná to, že jsem k Vánocům dostala svůj vysněný Kindle (e-čtečka) a tehdy jsem se zařekla, že se pokusím nekupovat tištěné knihy, když už mám tu čtečku. Ale je všeobecně známé, že trh s českými e-knihami není na nějaké skvělé úrovni, takže jediná možnost byla opět - angličtina.. A zabila jsem tím dvě mouchy jednou ranou - přečetla jsem si knížku (a dokonce i před datem vydání u nás:) a procvičila si i mé English knowledge..:)
Tak teď k té knížce.. Jde vlastně o příběh Jany Eyrové přenesen do dnešní doby.. Detaily se to liší, ale vesměs je to to samé. Jane Moorová je donucena po smrti svých rodičů opustit vysokou školu a začít pracovat. Se svými staršími sourozenci nevychází moc dobře a tak je vržena vstříc světu. Chce se stát chůvou a získá místoo, za které by mnoho lidí dalo nevím co. Dostává místo u slavné rockové hvězdy Nica Ruthlebera (asi tak, píšu to z hlavy, tkže je možné, že jsem vypustila písmenko.. :D). Jak jsem napsala, spousta lidí by bylo naprosto nadšeno z toho, že mohou pracovat tak blízko tak slavné hvězdy, ale Jane to nějak moc neprožívá, vůbec se o životy slavných hvězd nezajímá a to je také důvod, proč dostane své místo... Pokud znáte příběh Jany Eyrové, myslím, že to vyprávět dál nemusím.. Je to stejné - možná jen jména jsou tu jiná, ale rozhodně v oněch postavách poznáte, o koho jde..
Kniha se mi líbila.. Bylo to vážně zajímavé, pozorovat příběh Jany Eyrové v dnešní době. V některých částech to bylo ale takové ... nezvyklé.. když pan Rochester používal v běžné řeči sprosté výrazy, na ruce měl tetování nebo stál před davem ječících fanynek.. Jednoduše jsem u pana Rochestera zvyklá na jiné chování.. Ale to nemohu považovat za chybu knihy.. a navíc - v těch důležitých částech, ve kterých vystupují Jana a Nico, a kde jim z úst plynou slova z Jany Eyrové, jsem na to snadno zapomněla. :)
Je to bez obrázku (jsem líná ho stahovat a nahrávat sem... možná někdy jindy..) :D

Red House - zachráněn

8. února 2012 v 21:25 | K. |  Brontë

Možná jste zaznamenali to, že byl Red House ohrožen - a to ohrožen prodáním. Tím by spadl do soukromého vlastnictví a skončila by tak jeho dosavadní funce muzea. To se ale naštěstí nestalo..
Red House by domovem Charlottiny kamarádky ze školy v Roe Head Mary Taylorové. Prý byl tento samý dům popsán i v Shirley..