Když Brontëovi jely do Londýna...

31. srpna 2011 v 21:32 | K. |  Brontë
Ano, hrozně moc bych chtěla do Anglie. Ale na sever se mnou nikdo nepojede. Vcelku tam toho asi není tolik na vidění jako na jihu. Je tedy věší pravděpodobnost, že se do Londýna dostanu spíše než do Haworthu. Ale i v Londýně jsou určitá místa...
Ne, do kontaktu s centrem Anglie se moc nedostaly. Anne s Emily zde byly dokonce pouze jedenkrát. Zato Charlotte, která si mohla alespoň na chvíli užívat svou slávu, sem v posledních letech mířila poměrně často.
Poprvé sem dorazily Emily a Charlotte doprovázené svým otcem roku 1842. Navíc s nimi cestovala Mary Taylorová (Charlottina přítelkyně) s bratrem Joem, která Charlottu na nápad s Bruselem přivedla, a která samotná také v Bruselu studovala a nyní se vracela zpět. Ubytovali se tehdy v Chapter Coffee House, kde se za svých studentských let ubytovával jejich otec. Dnes už Chapter Coffee House nenajdete, ale najdete ulici, kde stával... Paternoster Row.. kousek od katedrály Sv. Pavla..


mapka byla kreslena Patrickem Brontëem
Do Chapter Coffee House směřovaly jejich kroky i o roky později, jelikož to bylo místo, které dobře znaly..
Při tomto pobytu si zamozřejmě prohlédly i místní památky - jako např. katedrálu Sv. Pavla nebo Královskou akademii.

Další návštěva Londýna probíhala za méně pozitivních okolností. Roku 1848. Emily s Anne svěřily své romány do rukou jiného nakladatele než Charlotte. Aby zvedl prodejnost Na Větrné hůrce a Agnes Greyové, rozšířil fámu, že romány jsou dílem jediného autora, a to Currera Bella. To bylo ovšem v rozporu se smlouvou, kterou Charlotte se svým nakladatelem uzavřela. Slibovala, že další kniha půjde opět do jeho rukou a nyní se zdálo, že Currer má už další dvě knihy vydané u někoho jiného! Bylo potřeba to napravit a jediným způsobem bylo odhalit svou identitu Charlottinu nakladateli. Emily samozřejmě nesouhlasila, a tak se do Londýna vydaly pouze Charlotte a Anne. Ubytované byly opět v Chapter Coffee House.
Ihned se vydaly za panem Smithem, Charlottiným nakladatelem. Sídlil na Cornhill 65 a tento dům dodnes stojí. Pan Smith byl velmi překvapen, ale jeho nadšení schladila informace, že si všechny tři přejí zůstat v anonymitě. Přesto se však spřátelily s rodinou pana Smithe a společně tak strávili pár krásných dní v Londýně, kde mimojiné navštívili i Operu.
Cornhill 65 - dříve a dnes

Rytina na dveřích Cornhill 32. Anne a Charlotte se setkávají s Williamem M. Thackerayem v kanceláři Georgi Smitha.

nakladatelství pana Thomase Cautleyho Newbyho na Cavendish Sq., Mortimer Street 72
- nakladatel Anne a Emily

Charlotte, po odhalení své identity, často cestovala do Lodýna. Začala se pohybovat ve vyšších společenských kruzích a potkala se s řadou spisovatelů. S Elizabeth Gaskellovou se dokonce spřátelila a paní Gaskellová poté napsala asi nejslavnější životopis Charlotte Brontëové. Londýn je plný památek a je tedy celkem nepravděpodobné, že by ty nejznámější při svých častých cestách nenavštívila. Není to ovšem podložené.
Při pobytu u rodiny svého nakladatele pobývala v Gloucester Terrace v Paddingtonu.↓


V Národní galerii můžete dále shlédnou portréty sester Brontëových.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama