Jana Eyrová 2011 - můj názor

6. srpna 2011 v 16:42 | K. |  Jane Eyre
Tak a už je to za námi. Den, na který jsem se těšila od doby, co jsem se o něm dozvěděla. 28. července byla česká premiéra Jany Eyrové 2011..
Celý článek

Nakonec jsem vyrazila na Nový Smíchov. Přišli jsme trochu později, zrovna když Jana začínala vzpomínat na svoje dětství, ale to nevadilo, protože jsem už před tím viděla verzi bez titulků. /I když... trochu mě mrzí, že jsem tam nebyla, ve chvíli, kdy je na se na černé obrazovce za doprovodu Daria Marianelliho objeví bílý nápis Jane Eyre..:)/
Pro neznalce knihy musí být ten začátek opravdu matoucí. Neustálé skákání do minulosti a zpět... kdybych neznala knihu, asi bych se v tom dost ztrácela. Ale zase musím říct, že to bylo příjemné oživení a začátek filmu tak vypadal zajímavěji.
K hercům... myslím, že byli vybráni skvěle. Mia je pro mě asi nejlepší Jana, úplně jsem na ní to, co prožívala, viděla. Bylo z ní cítit to zoufalství nešťastné lásky, když Rochester odjel pryč z Thornfieldu. Ostatní Jany mi připadaly jen jako postavy, které společně s panem Rochesterem dávají dohromady ten skvělý příběh, ale tady Jana vystupovala jako samostatná osobnost (nebo to tak na mne alespoň působilo) a to se mi líbilo. Co se týče podobnosti se skutečnou Janou, byla Mia blízko. Byla malá, drobná, nevýrazná a , nemůžu říct nehezká, ale krásná svým vlastním způsobem. Tak nějak jsem si Janu představovala.
Michael Fassbender hrál taky skvěle. Až mě v jednu chvíli zaskočilo, jak je Rochester ze začátku nepříjemný, ale přesně tak ho Charlotte popisovala. V jiných verzích ho scénáristi vykreslují trochu mírněji.... A v knižce sice byl Rochester popisován jako ošklivý, ale to jim odpouštím... :)
Musím říct, že oba herci byli vybráni opravu dobře. Podávali nadprůměrné výkony, ale...
Něco mi ve filmu chybělo. To něco, kvůli kterému jsem se jeden čas koukala na Janu Eyrovou 2006 znovu a znovu dokala. Mezi hlavními představiteli jsem postrádala takové to jiskření, kterým byla předchozí verze prošpikovaná; což ale nepovažuji za chybu herců, někdy se to povede, někdy ne. Tohle je něco, co se nedá tak moc ovlivnit. Jednoduše, Ruth a Toby nastavili příčku hodně vysoko a jsem zvědavá, jestli ji někdo překoná...
Jinak se mi film moc líbil. Myslím, že to bude asi moje 2. nejoblíbenější zpracování.. :)

- matoucí začátek pro neznalce knihy
- málo jiskření mezi hlavními představiteli

+ kamera, zajímavé záběry
+ skvěle zvolená místa k natáčení a kostýmy
+ herecké obsazení
+ herecké výkony
+ nic podstatného nevypustili (narozdíl od verze 96, kde naprosto chyběla zápletka s Riversovými)
+ hudba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 FragLie FragLie | 4. června 2013 v 17:25 | Reagovat

Máš to tady vážně krásně udělané :) a ty informace :O Moc si mi pomohla, díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama