Emily Brontëová a láska

6. srpna 2011 v 22:31 | K. |  Brontë
Emily obestírá určitě více tajemství než její sestry. Byla uzavřená a melancholická; domníváme se, že se v některých věcech nesvěřovala ani svým drahým sestrám. Nikdy nechtěla opustit domov a komunikovala s minimem lidí. Jednou s věcí, nad kterou visí největší otazník, je ta - jak mohla tato uzavřená žena napsat román, jehož obsah, plný nenávisti a silné lásky, ohromuje a zároveň znepokojuje lidi již po generace? Odkud znala lásku? Prožila ji někdy? Cítila ji? Pozorovala ji? Mohla napsat tak silnou knihu jen z toho, co přečetla nebo někde zaslechla?
Takové otázky si pokládám už dlouho. Myslím, že je nemožné, aby člověk prožil život a nepocítil lásku, nebo alespoň náklonost. Ale kde by mohla Emily někoho poznat, když byla neustále doma? Byl to někdo z blízkého okolí? Ve škole? V domě, kde dělala guvernantku? V Bruselu?
Ať už Emily milovala či ne, existuje teorie, že ona sama byla předmětem něčích něžných citů. Nedaleko Haworthu stojí panský dům nazývaný Ponden Hall. Traduje se, že posloužil jako předloha pro Drozdov nebo jako předloha interiérů pro Větrnou hůrku. Emily s Branwellem sem často chodili, protože zdejší knihovna byla považována za asi nejlepší v hrabství. Tento dům patřil již dlouhou dobu rodině Heatonů. A právě o několik let mladší Robert Heaton se měl prý Emily dvořit. Na zahradě je i dnes pozůstatek hrušně, kterou pro ni údajně zasadil, avšak Emily byla nejspíš k jeho citům lhostejná. Můžeme si všimnout i očividné podobnosti ve jménech Heaton a Hareton. Robert prý mohl být předlohou pro Haretona z Větrné hůrky.
Toto je jediná zkušenost s láskou, o které se u Emily ví. Otázkou zůstává, jestli se za tajemnou oponou, která obklopuje její osobnost, neskrývá ještě další, hlubší příběh, který ji ovlivnil natolik, aby napsala příběh o takové lásce, která nehledí na nic a bezmyšlenkovitě ničí vše okolo sebe...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama