Srpen 2011

Když Brontëovi jely do Londýna...

31. srpna 2011 v 21:32 | K. |  Brontë
Ano, hrozně moc bych chtěla do Anglie. Ale na sever se mnou nikdo nepojede. Vcelku tam toho asi není tolik na vidění jako na jihu. Je tedy věší pravděpodobnost, že se do Londýna dostanu spíše než do Haworthu. Ale i v Londýně jsou určitá místa...
Ne, do kontaktu s centrem Anglie se moc nedostaly. Anne s Emily zde byly dokonce pouze jedenkrát. Zato Charlotte, která si mohla alespoň na chvíli užívat svou slávu, sem v posledních letech mířila poměrně často.
Poprvé sem dorazily Emily a Charlotte doprovázené svým otcem roku 1842. Navíc s nimi cestovala Mary Taylorová (Charlottina přítelkyně) s bratrem Joem, která Charlottu na nápad s Bruselem přivedla, a která samotná také v Bruselu studovala a nyní se vracela zpět. Ubytovali se tehdy v Chapter Coffee House, kde se za svých studentských let ubytovával jejich otec. Dnes už Chapter Coffee House nenajdete, ale najdete ulici, kde stával... Paternoster Row.. kousek od katedrály Sv. Pavla..


mapka byla kreslena Patrickem Brontëem
Do Chapter Coffee House směřovaly jejich kroky i o roky později, jelikož to bylo místo, které dobře znaly..
Při tomto pobytu si zamozřejmě prohlédly i místní památky - jako např. katedrálu Sv. Pavla nebo Královskou akademii.

Další návštěva Londýna probíhala za méně pozitivních okolností. Roku 1848. Emily s Anne svěřily své romány do rukou jiného nakladatele než Charlotte. Aby zvedl prodejnost Na Větrné hůrce a Agnes Greyové, rozšířil fámu, že romány jsou dílem jediného autora, a to Currera Bella. To bylo ovšem v rozporu se smlouvou, kterou Charlotte se svým nakladatelem uzavřela. Slibovala, že další kniha půjde opět do jeho rukou a nyní se zdálo, že Currer má už další dvě knihy vydané u někoho jiného! Bylo potřeba to napravit a jediným způsobem bylo odhalit svou identitu Charlottinu nakladateli. Emily samozřejmě nesouhlasila, a tak se do Londýna vydaly pouze Charlotte a Anne. Ubytované byly opět v Chapter Coffee House.
Ihned se vydaly za panem Smithem, Charlottiným nakladatelem. Sídlil na Cornhill 65 a tento dům dodnes stojí. Pan Smith byl velmi překvapen, ale jeho nadšení schladila informace, že si všechny tři přejí zůstat v anonymitě. Přesto se však spřátelily s rodinou pana Smithe a společně tak strávili pár krásných dní v Londýně, kde mimojiné navštívili i Operu.
Cornhill 65 - dříve a dnes

Rytina na dveřích Cornhill 32. Anne a Charlotte se setkávají s Williamem M. Thackerayem v kanceláři Georgi Smitha.

nakladatelství pana Thomase Cautleyho Newbyho na Cavendish Sq., Mortimer Street 72
- nakladatel Anne a Emily

Charlotte, po odhalení své identity, často cestovala do Lodýna. Začala se pohybovat ve vyšších společenských kruzích a potkala se s řadou spisovatelů. S Elizabeth Gaskellovou se dokonce spřátelila a paní Gaskellová poté napsala asi nejslavnější životopis Charlotte Brontëové. Londýn je plný památek a je tedy celkem nepravděpodobné, že by ty nejznámější při svých častých cestách nenavštívila. Není to ovšem podložené.
Při pobytu u rodiny svého nakladatele pobývala v Gloucester Terrace v Paddingtonu.↓


V Národní galerii můžete dále shlédnou portréty sester Brontëových.Old School Room - zachráněno!

28. srpna 2011 v 15:14 | K. |  Brontë
Tzv. Old School Room je jediná budova, která byla navržena a postavena Patrickem Brontëm. Jak již název napovídá, byla zde dříve škola a sourozenci Brontëovi sem chodívali vyučovat. Dnes je však bohužel ve špatném stavu. Proto měla být prodána do soukromého vlastnictví, ale díky Brontë Spirit se tak nestane..

Emily Brontëová a láska

6. srpna 2011 v 22:31 | K. |  Brontë
Emily obestírá určitě více tajemství než její sestry. Byla uzavřená a melancholická; domníváme se, že se v některých věcech nesvěřovala ani svým drahým sestrám. Nikdy nechtěla opustit domov a komunikovala s minimem lidí. Jednou s věcí, nad kterou visí největší otazník, je ta - jak mohla tato uzavřená žena napsat román, jehož obsah, plný nenávisti a silné lásky, ohromuje a zároveň znepokojuje lidi již po generace? Odkud znala lásku? Prožila ji někdy? Cítila ji? Pozorovala ji? Mohla napsat tak silnou knihu jen z toho, co přečetla nebo někde zaslechla?
Takové otázky si pokládám už dlouho. Myslím, že je nemožné, aby člověk prožil život a nepocítil lásku, nebo alespoň náklonost. Ale kde by mohla Emily někoho poznat, když byla neustále doma? Byl to někdo z blízkého okolí? Ve škole? V domě, kde dělala guvernantku? V Bruselu?
Ať už Emily milovala či ne, existuje teorie, že ona sama byla předmětem něčích něžných citů. Nedaleko Haworthu stojí panský dům nazývaný Ponden Hall. Traduje se, že posloužil jako předloha pro Drozdov nebo jako předloha interiérů pro Větrnou hůrku. Emily s Branwellem sem často chodili, protože zdejší knihovna byla považována za asi nejlepší v hrabství. Tento dům patřil již dlouhou dobu rodině Heatonů. A právě o několik let mladší Robert Heaton se měl prý Emily dvořit. Na zahradě je i dnes pozůstatek hrušně, kterou pro ni údajně zasadil, avšak Emily byla nejspíš k jeho citům lhostejná. Můžeme si všimnout i očividné podobnosti ve jménech Heaton a Hareton. Robert prý mohl být předlohou pro Haretona z Větrné hůrky.
Toto je jediná zkušenost s láskou, o které se u Emily ví. Otázkou zůstává, jestli se za tajemnou oponou, která obklopuje její osobnost, neskrývá ještě další, hlubší příběh, který ji ovlivnil natolik, aby napsala příběh o takové lásce, která nehledí na nic a bezmyšlenkovitě ničí vše okolo sebe...

Jana Eyrová 2011 - můj názor

6. srpna 2011 v 16:42 | K. |  Jane Eyre
Tak a už je to za námi. Den, na který jsem se těšila od doby, co jsem se o něm dozvěděla. 28. července byla česká premiéra Jany Eyrové 2011..
Celý článek

Deleted scenes of Jane Eyre 2011

5. srpna 2011 v 21:54 | K. |  Jane Eyre
Škoda, že je tam nedali.. I když k tomu třetímu... Jana Eyrová skákající z okna? asi ne.. :)

Krásný obal "Brontë Poems"

5. srpna 2011 v 19:29 | K. |  všemožné
Jen tak jsem googlovala a narazila na tuhle knížku. Hrozně se mi líbí ten obal. Proč nedělají takové také u nás?


Tři anglické lásky - Ivana Mudrová

5. srpna 2011 v 19:23 | K. |  Books worth reading
A je doma!
Nedávno vyšla v ČR kniha pojednávající o těch největších anglických spisovatelkách - o Jane Austenové, sestrách Brontëových a Daphne du Maurierové. Každé je věnována část knihy, ve které je rozebrán jejich život, dílo, inspirace a filmová zpracování; to vše okořeněné nějakými zajímavostmi, fotografiemi a kresbami.
Pokud vím, tek je to první knížka napsaná českým autorem zaměřující se s takovou hloubkou na sestry Brontëovy; nebo ne?