Malá Dorritka

16. července 2011 v 15:52 | K. |  Movies worth seeing
Miluju BBC zpracování.. a ani tentokrát nezklamali.. naopak - mají u mě další plusy.. :)
Malá Dorritka je kniha od Charlese Dickense. Amy Dorrit se narodila ve vězení pro dlužníky Marshellsea, kde je vězněn její otec. Tráví zde sice jednotvárný, avšak celkem šťastný život. Do té jednotvárnosti zasáhne příjezd Arthura Clennema z Číny, který se po smrti otce snaží zjistit rodinné tajemství, jež střeží jeho matka. Ta ho však nechce živé duši prozradit.
Arthur dospěje k názoru, že rodina malé Dorritky je do toho tajemství nějakým způsobem zapletena a tak začíná pátrat. V důsledku tohoto pátrání sice nedojde k rozřešení rodinného tajemství, objevuje však skutečnost, že pan Dorrit je dědicem obrovského majetku a nemá tedy v Marshellsea, co dělat. Pro Amy je to hrozný skok od chudoby k obrovskému bohatství. Nesnáší tento nový život plný přetvářky. Navíc musí odjet do Itálie a být odtržena od pana Clennama, do kterého se zamilovala.
Na panu Dorritovi se pobyt v Marshellsea silně podepsal a proto si moc svého nově nabytého majetku nestačí užít. Umírá brzy v Benátkách a žalem umírá i jeho bratr. Amy se vrací do Anglie.
Pan Clennam mezitím investuje veškeré své peníze do spekulací, které se ukáží jako podvrh. Spousta lidí se teď octne v dluzích a nakonec i ve vězeních pro dlužníky, stejně tak Arthur. Zde se dozví o lásce, kterou k němu cítí malá Dorritka, a uvědomuje si, že byl celou dobu slepý a že ji miluje také. Jenže cítí, že je vše ztraceno - TEĎ nemá Dorritce, co nabídnout. Amy ho v Marshellsea navštěvuje a nabízí mu, že ho vyplatí, což on odmítá... Nakonec však díky pomoci svého přítele, úspěšného vynálezce, vše dobře dopadne.. a rodinné tejmství nezůstane také nerozluštěno...
Vím... zní to asi zmateně, ale celý děj je tak propletený.. to jsem zde nezmínila možná ani polovinu postav, které v příběhu vystupují a mají na něm podíl. Je to vážně úžasný příběh, asi si přečtu knihu. A Mathew Macfadyen... v Pýše a předsudku byl dobrý, ale tady byl naprosto skvělý... už kvůli němu stojí za to, se na Malou Dorritku podívat..
a trailer...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama