Desirée - AnneMarie Selinko

26. července 2011 v 14:17 | K. |  Books worth reading
Knížka je formou deníku, který si začíná vést čtrnáctiletá Eugénie "Désirée" Claryová, dcera obchodníka s hedvábím v Marseille. Spřátelí se s tehdy ještě neznámým Napoleonem Bonapartem a po pravidelných návštěvách se do sebe zamilují. Napoleon ji požádá o ruku. Se svatbou se však musí čekat, jelikož Eugénie je příliš mladá. Avšak Napoleon je prohnaný a kvůli své vysněné válečné kariéře je ochoten vzdát se i první lásky. Bere si proto o mnoho let starší, nicméně bohatou a krásnou Josefinu. Eugénii to naprosto zdrtí a pomýšlí na sebevraždu, ve které jí však naštěstí zabrání její budoucí manžel, vojenský maršál Jean Baptiste Bernadotte. Po dlouhém přemlouvání si Eugénie uvědomuje, že Jeana Baptista také miluje a ochotně se za něj provdá. Stává se tak velice váženou maršálkou Bernadottovou, ale Jean Baptiste je velice schopný, takže se dostává do stále vyšších pozic a do vznešenějších kruhů. Jeanových Baptistových kvalit si všimne i švédský král, který se ho rozhodne adoptovat a udělat z něj tak korunního prince a z Desirée korunní princeznu.
Mezitím Eugénie s obavami sleduje Napoleonův prudký vzestup k moci, která mu stoupne do hlavy. Pád z takových výšin je poté až neuvěřitelně snadný...

Všude se psalo.. krásná knížka o Napoleonově první lásce.. čekala jsem tedy příběh lásky, ale omyl.. Spíše je to životopis Eugénie Claryové, která bystře popisuje události kolem sebe, tedy francouzskou revoluci, veškerá Napoleonova tažení a navíc její cestu k moci, o kterou vůbec nestála, naopak se jí děsila. Přestože mne mírně zklamalo, že se nekonaly žádné srdcervoucí vyznání lásky, knížka se mi moc líbila a můžu ji jen doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama