Červenec 2011

193. narozeniny Emily Brontëové

30. července 2011 v 15:45 | K. |  Brontë
Přesně dnes by slavila 193. narozeniny Emily, která se narodila roku 1818 v Thorntonu.Wuthering Heights - Classical Comics

27. července 2011 v 20:21 | K. |  Brontë
Pamatujete na komiksové vydání Jany Eyrové od Classical Comics? Tak tu máme další román zpracovaný do komiksu - a to Na větrné hůrce.
Jak mi Jane Austenová ničila život - Beth Pattilová

26. července 2011 v 14:36 | K. |  Books worth reading
Tak jsem se tak procházela po naší "skvěle" vybavené knihovně, dost zklamaná tím, že nemají ani jednu knížku, co jsem chtěla, když jsem si všimla této. A protože jsem neměla co číst a obsah zněl celkem slibně, vzala jsem si ji.
Kniha je psaná z pohledu Emmy Grantové, která se naprosto zničená vydává do Londýna na základě korespondence s jednou postarší dámou, která tvrdí, že vlastní ztracené dopisy Jane Austenové. Jednu věc jsem zapomněla zmínit - Jane Austenová je pro Emmu vše, přestože teď ji obviňuje ze svého neštěstí - Jane Austenová ji vnutila názor, že šťastné konce existují, čemuž až do dneška Emma s radostí věřila. Její víra se však zhroutila v hromádku prachu, když načapala svého muže s milenkou, která navíc zničila její akademickou kariéru. A proto vidí v těchto ztracených dopisech naději, jak se opět vrátit s hrdostí zpět na akademickou půdu.
Paní Parrotová, jak se ona dáma jmenuje, není připravená jen tak Emmě svěřit tajemství Janeina života. Emma musí prokázat, že je toho hodna. Čeká ji tedy několik úkolů, které musí splnit.
Do nesnadného řešení úkolů se navíc zamotává setkání s bývalým kamarádem, který o ni začíná projevovat zájem. Odpustí někdy Emma Jane Austenové a vrátí se ke svému původnímu přesvědčení, že na šťastných koncích přeci jen něco bude?


Knížka je taková oddychovka, nenáročná. Člověk nad ní nemusí moc přemýšlet, místy je i celkem vtipná. Nečekejte nějaký složitý děj s nenadálými zvraty. Nemůžu o ní říct, že by byla špatná, právě naopak, člověk si u ní krásně odpočine.
4. září vychází od této spisovatelky další, podobně laděný příběh, Jak mi pan Darcy zlomil srdce. Určitě si to přečtu.

Desirée - AnneMarie Selinko

26. července 2011 v 14:17 | K. |  Books worth reading
Knížka je formou deníku, který si začíná vést čtrnáctiletá Eugénie "Désirée" Claryová, dcera obchodníka s hedvábím v Marseille. Spřátelí se s tehdy ještě neznámým Napoleonem Bonapartem a po pravidelných návštěvách se do sebe zamilují. Napoleon ji požádá o ruku. Se svatbou se však musí čekat, jelikož Eugénie je příliš mladá. Avšak Napoleon je prohnaný a kvůli své vysněné válečné kariéře je ochoten vzdát se i první lásky. Bere si proto o mnoho let starší, nicméně bohatou a krásnou Josefinu. Eugénii to naprosto zdrtí a pomýšlí na sebevraždu, ve které jí však naštěstí zabrání její budoucí manžel, vojenský maršál Jean Baptiste Bernadotte. Po dlouhém přemlouvání si Eugénie uvědomuje, že Jeana Baptista také miluje a ochotně se za něj provdá. Stává se tak velice váženou maršálkou Bernadottovou, ale Jean Baptiste je velice schopný, takže se dostává do stále vyšších pozic a do vznešenějších kruhů. Jeanových Baptistových kvalit si všimne i švédský král, který se ho rozhodne adoptovat a udělat z něj tak korunního prince a z Desirée korunní princeznu.
Mezitím Eugénie s obavami sleduje Napoleonův prudký vzestup k moci, která mu stoupne do hlavy. Pád z takových výšin je poté až neuvěřitelně snadný...

Všude se psalo.. krásná knížka o Napoleonově první lásce.. čekala jsem tedy příběh lásky, ale omyl.. Spíše je to životopis Eugénie Claryové, která bystře popisuje události kolem sebe, tedy francouzskou revoluci, veškerá Napoleonova tažení a navíc její cestu k moci, o kterou vůbec nestála, naopak se jí děsila. Přestože mne mírně zklamalo, že se nekonaly žádné srdcervoucí vyznání lásky, knížka se mi moc líbila a můžu ji jen doporučit.

Už se to blížííí..

26. července 2011 v 13:15 | K. |  Jane Eyre
Už je to tak blízko.. Už jen dva dny! A už je tu i český plakát...

Nové vydání Villette

17. července 2011 v 11:20 | K. |  Brontë
Nakladatelství Daranus vydalo v poslední době hned několik knih sester Brontëových - Emmu, Agnes Greyovou, Profesora,... Teď přišla řada na Villette.
Což ale nechápu je to, proč to rozdělují na tři díly? Kdyby kniha měla nějakých 600 stránek, pochopím, ale Villette (co jí mám doma) má téměř stránek 250.. Koukala jsem v Luxoru a za jednu chtějí něco přes 250 Kč, takže je asi jasné, proč to rozdělili..

Malá Dorritka

16. července 2011 v 15:52 | K. |  Movies worth seeing
Miluju BBC zpracování.. a ani tentokrát nezklamali.. naopak - mají u mě další plusy.. :)
Malá Dorritka je kniha od Charlese Dickense. Amy Dorrit se narodila ve vězení pro dlužníky Marshellsea, kde je vězněn její otec. Tráví zde sice jednotvárný, avšak celkem šťastný život. Do té jednotvárnosti zasáhne příjezd Arthura Clennema z Číny, který se po smrti otce snaží zjistit rodinné tajemství, jež střeží jeho matka. Ta ho však nechce živé duši prozradit.
Arthur dospěje k názoru, že rodina malé Dorritky je do toho tajemství nějakým způsobem zapletena a tak začíná pátrat. V důsledku tohoto pátrání sice nedojde k rozřešení rodinného tajemství, objevuje však skutečnost, že pan Dorrit je dědicem obrovského majetku a nemá tedy v Marshellsea, co dělat. Pro Amy je to hrozný skok od chudoby k obrovskému bohatství. Nesnáší tento nový život plný přetvářky. Navíc musí odjet do Itálie a být odtržena od pana Clennama, do kterého se zamilovala.
Na panu Dorritovi se pobyt v Marshellsea silně podepsal a proto si moc svého nově nabytého majetku nestačí užít. Umírá brzy v Benátkách a žalem umírá i jeho bratr. Amy se vrací do Anglie.
Pan Clennam mezitím investuje veškeré své peníze do spekulací, které se ukáží jako podvrh. Spousta lidí se teď octne v dluzích a nakonec i ve vězeních pro dlužníky, stejně tak Arthur. Zde se dozví o lásce, kterou k němu cítí malá Dorritka, a uvědomuje si, že byl celou dobu slepý a že ji miluje také. Jenže cítí, že je vše ztraceno - TEĎ nemá Dorritce, co nabídnout. Amy ho v Marshellsea navštěvuje a nabízí mu, že ho vyplatí, což on odmítá... Nakonec však díky pomoci svého přítele, úspěšného vynálezce, vše dobře dopadne.. a rodinné tejmství nezůstane také nerozluštěno...
Vím... zní to asi zmateně, ale celý děj je tak propletený.. to jsem zde nezmínila možná ani polovinu postav, které v příběhu vystupují a mají na něm podíl. Je to vážně úžasný příběh, asi si přečtu knihu. A Mathew Macfadyen... v Pýše a předsudku byl dobrý, ale tady byl naprosto skvělý... už kvůli němu stojí za to, se na Malou Dorritku podívat..
a trailer...

Růže jménem Jane Eyre

12. července 2011 v 21:00 | K. |  Jane Eyre
To mě docela překvapilo.. :) Jedna anglická firma prodává růže.. a mezi nimi se nachází druh, který má prodejní jméno Jane Eyre...

Premiéra Jane Eyre 2011

12. července 2011 v 20:43 | K. |  Jane Eyre
Protože se ten den kvapem blíží, koukala jsem, kde a od kolika JE dávají. Docela dost mě překvapilo, že na seznamu ji má jen jedno kino.. a to kino Evald.. V životě jsem tam nebyla a v životě jsem o něm neslyšela.. Nachází se blízko Václaváku na Národní.
Jdete někdo také? Pod článkem je anketa, tak prosím hlasujte. Docela by mě zajímalo, kolik tam bude lidí, kteří občas zavítají na můj blog.. díky K.

Jana Eyrová 2011 - u nás na DVD s českým dabingem

12. července 2011 v 13:25 | K. |  Jane Eyre
Ano, jak už název článku napovídá, můžeme se brzy těšit na DVD Jane Eyre 2011 v ČR a to dokonce i s českým dabingem... (na to jsem tedy zvědavá, většinou ty dabingy nebývají nic moc).. Tím brzy mám na mysli prosinec 2011.. jupíí :D
A pro ty, co na DVD (kde budou mimochodem rozšířené a vystřižené scény) nechtějí moc dlouho čekat... 16.srpna vychází v USA... na Amazon.com je k dostání za 16.99 dolarů, což je v přepočtu na naše asi 300 Kč. Hmm, asi si to objednám.. :)