Jak skutečně vypadala Charlotte Brontëová?

21. dubna 2011 v 20:30 | K. |  Brontë


Nikdo přesně neví, jak asi vypadala. Existuje jen pár jejích vyobrazení. Všeobecně se tvrdí, že měla malou, štíhlou postavu, že byla obyčejná až nehezká, že měla světle hnědé vlasy a oči stejné barvy.

-1-

Gun Group Portrait - 1833/34
Malováno bratrem Branwellem... Bohužel se tento obraz nedochoval. Po smrti i Patricka Brontëho totiž Arthur Bell Nicholls (manžel Charlotte) vzal spoustu památek po Charlotte a její rodině, včetně tohoto a ještě dalšího obrazu (číslo -2-) s sebou do Irska. Údajně měl vytrhnou z plátna kus, na kterém je vyobrazena Emily. Zbytek zničil, prý z důvodu, že neukazoval věrnou podobu. Podle tohoto kousku je zrekonstruován známý portrét Emily Brontëové. Psala jsem, že se obraz nezachoval, ale my jeho podobu přibližně známe, a to díky fotografii. Obraz byl ještě rok před Arthurovým odchodem do Irska(1861) vyfotografován. A toto je jeho následná rekonstrukce.
.... fotografie z roku 1860
↓↓...zbytek z obrazu s Emily..dnes je vystaven v National Portrait Gallery v Londýně...
↓↓↓...pod ním...rekonstrukce..-2-


rok 1835
Toto vyobrazení sester Brontëových asi všichni znáte.Další obraz z rukou Branwella. Původně byl na obraze i on sám, ale něco ho přinutilo se vymazat.. Dnes tam místo něj stojí sloup, kde je ještě dost zřetelně vidět postava.. Elizabeth Gaskellová o tomto obrazu řekla, že ji překvapila jeho věrnost. Sice nikdy osobně Emily, ani Anne nepotkala, ale usoudila tak z vyobrazení Charlotte. (Emily a Anne byly již po smrti. První návštěva Elizabeth v Haworthu se uskutečnila roku 1853.) Prý ji při pohledu na ten obraz napadlo, že ten sloup "odděluje Charlotte od jejích sester".
Jak jsem již napsala, tento obraz vzal s sebou Arthur do Irska, spolu s Gun Group Portrait. Tam je položil na skříň, odkud je zpátky vytáhla jeho druhá žena a po jeho smrti (1906) je roku 1914 prodala.


-3-
Rok 1842-1842...pobyt v Bruselu..?
Ne tak dlouho známý portrét. Předpokládá se, že Charlotte byla portrétována v době svého pobytu v Bruselu
(sama se o tom zmiňuje). Originál můžete vidět v Haworthu v Brontë Parsonage Museum ...kéž by..:(


-4-

Rok 1850 - George Richmond
Určitě nejznámější vyobrazení Charlotte. Vznikl z iniciativy vydavatele George Smithe, jako dárek pro jejího otce. Setkala jsem se s oběma názory, někdo říká, že je věrný, někdo zase, že ne.. Já osobně tedy více věřím tomu druhému, protože jsem na něj narazila jak na internetu, tak i v knížce.
Také se stal předlohou, podle které mnoho umělcůvytváří další portréty Charlotte Brontëové. Proto je tato podoba nejvíce v povědomí, ....ale je to ta skutečná?
Nyní visí v jídelně v Brontë Parsonage Museum.

-5-

Fotografie - 1854
Fotografie Charlotte Brontëové! Existují tedy spekulace, že to není ona, ale je to téměř jisté.


+..... -6-
1838 - Sir Edwin Landseer
Ano, to jsou také sestry Brontëovy...tedy snad... Někdo tvrdí, že to ony jsou někdo opět, že ne.... Pravdou je, že není nemožné, aby to byly ony, ale není to ani stoprocentní...(jako téměř nic)
Skeptici říkají, že sestry nebyly v této době vůbec známé... Proč by je portrétoval jeden z nejlepších malířů své doby? Ano, je pravdou, že sestry znal jen okruh blízkých přátel, ale je tu něco dalšího...
Je známo, že Landseer cestoval přes Haworth za svým přítelem Johnem Nusseyem, což byl bratr Ellen Nusseyové...velmi blízké Charlottiny přítelkyně..
Je jen na vás, čemu budete věřit...


Ať vypadala, jak vypadala...byla to skvělá spisovatelka..z mého pohledu nejlepší..a dnes by slavila 195. narozeniny... :)


Zdroje:

Nekopírujte...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama