Duben 2011

Sever a jih...Elizabeth Gaskellová...BBC verze

30. dubna 2011 v 21:56 | K. |  Movies worth seeing
Existuje jen pár filmů, které si mě dokáží takto získat. A nyní je na vrchlu Sever a jih.
Děj je mírně podobný Pýše a předsudku, četla jsem i názor, že Sever a jih byl P&P inspirován. Což je klidně možné, protože tato kniha z pera Elizabeth Gaskellové (dobré přítelkyně Charlotte mimochodem :) byla poprvé publikována roku 1855, zatímco Pride and Prejudice roku 1813.
Tak tedy děj...
Margharet Haleová je dcera duchovního a žije ještě s matkou na faře ležící v Helstonu, který nade vše miluje. Margharet je ten typ dívky, ke která byla příroda štědrá, je velice krásná. Otec se však z pro-ostatní-nepochopitelných důvodů rozhodne vyjet do Miltonu a splnit tak svou náboženskou povinnost. Celá rodina se samozřejmě přestěhuje s ním.
Mliton.. Toto je místo, které změní osudy této rodiny navždy. Najdou zde smrt, utrpení, nenávist, ale i lásku.
Je to typické průmyslové město 19. století. Je zde plno továren, kde pracují hladem polomrtví lidé žijící v příšerných podmínkách. Samozřejmě, že se v tomto filmu řeší poměry páni x zaměstnanci. Je to začarovaný kruh, který se objevuje v mnoha dílech. Lid chce vyšší mzdy, které si zaměstnavatelé dovolit nemohou, pokud tedy nezdraží produkty, které by nikdo za takovouto cenu nebral - poté by nedostal téměř žádné peníze a byl by na tom ještě hůře. Je těžké rozhodnout se, kdo je v právu...
Margharetin otec se stává nedělním učitelem a některé své žáky si zve i domů. Jedním z nich je pan Thornton, majitel jedné z těch největších továren v Miltonu. Margharet ho od počátku nesnáší. Považuje ho za krutého a nelítostného člověka.
Najde si zde i přátele, v lidu, který chystá stávku. A Margharet neví na kterou stranu se přiklonit je správné...
Margharet je tak krásná a tak dobrá, že není divu, že se do ní pan Thornton zamiluje. Vědom si její nelibosti vůči jeho osobě však zkouší štěstí a žádá ji o ruku, ale dostane se mu tvrdého odmítnutí.
Následuje spousta nedorozumění, které zamíchají kartami hlavních hrdinů. Kdo je tajemný muž, se kterým se v noci Margharet na nádraží objímala a zkazila si tak svou pověst? Byla smrt jednoho dělníka důsledkem napadení nebo jen nešťastná náhoda? A jak je v tom zapletena vždy správná Margharet? A co se děje s panem Thorntonem?
Ne...víc neprozradím... :) Jen se na to koukněte.. Je to nádhera.
A nějaké fotografie....


První díl končí větou:"I´ve seen the hell.. It´s white..snow white.." Nevím proč, ale hrozně se mi líbila,.. možná proto, že to tam naprosto sedí a tolik to říká... ale to byste museli vidět..
Ještě jedna skladba. Ve filmu hodně hraná, ani se nedivím, je nádherná...

A když už jsme u těch videí.. fan made trailer..nejlepší je ten zlom v polovině... taková černá x bílá...ukazuje, že vše má rub a líc...

Wuthering Heights on TV

21. dubna 2011 v 20:53 | K. |  všemožné
Dvojka teď začala v úterý od 20:05 dávat filmy natočené podle klasik. Romeo a Julie, Oněgin, Emma a 3.5. Na větrné hůrce.. Nezmeškejte.. :)

Jak skutečně vypadala Charlotte Brontëová?

21. dubna 2011 v 20:30 | K. |  Brontë


Nikdo přesně neví, jak asi vypadala. Existuje jen pár jejích vyobrazení. Všeobecně se tvrdí, že měla malou, štíhlou postavu, že byla obyčejná až nehezká, že měla světle hnědé vlasy a oči stejné barvy.

-1-

Gun Group Portrait - 1833/34
Malováno bratrem Branwellem... Bohužel se tento obraz nedochoval. Po smrti i Patricka Brontëho totiž Arthur Bell Nicholls (manžel Charlotte) vzal spoustu památek po Charlotte a její rodině, včetně tohoto a ještě dalšího obrazu (číslo -2-) s sebou do Irska. Údajně měl vytrhnou z plátna kus, na kterém je vyobrazena Emily. Zbytek zničil, prý z důvodu, že neukazoval věrnou podobu. Podle tohoto kousku je zrekonstruován známý portrét Emily Brontëové. Psala jsem, že se obraz nezachoval, ale my jeho podobu přibližně známe, a to díky fotografii. Obraz byl ještě rok před Arthurovým odchodem do Irska(1861) vyfotografován. A toto je jeho následná rekonstrukce.
.... fotografie z roku 1860
↓↓...zbytek z obrazu s Emily..dnes je vystaven v National Portrait Gallery v Londýně...
↓↓↓...pod ním...rekonstrukce..-2-


rok 1835
Toto vyobrazení sester Brontëových asi všichni znáte.Další obraz z rukou Branwella. Původně byl na obraze i on sám, ale něco ho přinutilo se vymazat.. Dnes tam místo něj stojí sloup, kde je ještě dost zřetelně vidět postava.. Elizabeth Gaskellová o tomto obrazu řekla, že ji překvapila jeho věrnost. Sice nikdy osobně Emily, ani Anne nepotkala, ale usoudila tak z vyobrazení Charlotte. (Emily a Anne byly již po smrti. První návštěva Elizabeth v Haworthu se uskutečnila roku 1853.) Prý ji při pohledu na ten obraz napadlo, že ten sloup "odděluje Charlotte od jejích sester".
Jak jsem již napsala, tento obraz vzal s sebou Arthur do Irska, spolu s Gun Group Portrait. Tam je položil na skříň, odkud je zpátky vytáhla jeho druhá žena a po jeho smrti (1906) je roku 1914 prodala.


-3-
Rok 1842-1842...pobyt v Bruselu..?
Ne tak dlouho známý portrét. Předpokládá se, že Charlotte byla portrétována v době svého pobytu v Bruselu
(sama se o tom zmiňuje). Originál můžete vidět v Haworthu v Brontë Parsonage Museum ...kéž by..:(


-4-

Rok 1850 - George Richmond
Určitě nejznámější vyobrazení Charlotte. Vznikl z iniciativy vydavatele George Smithe, jako dárek pro jejího otce. Setkala jsem se s oběma názory, někdo říká, že je věrný, někdo zase, že ne.. Já osobně tedy více věřím tomu druhému, protože jsem na něj narazila jak na internetu, tak i v knížce.
Také se stal předlohou, podle které mnoho umělcůvytváří další portréty Charlotte Brontëové. Proto je tato podoba nejvíce v povědomí, ....ale je to ta skutečná?
Nyní visí v jídelně v Brontë Parsonage Museum.

-5-

Fotografie - 1854
Fotografie Charlotte Brontëové! Existují tedy spekulace, že to není ona, ale je to téměř jisté.


+..... -6-
1838 - Sir Edwin Landseer
Ano, to jsou také sestry Brontëovy...tedy snad... Někdo tvrdí, že to ony jsou někdo opět, že ne.... Pravdou je, že není nemožné, aby to byly ony, ale není to ani stoprocentní...(jako téměř nic)
Skeptici říkají, že sestry nebyly v této době vůbec známé... Proč by je portrétoval jeden z nejlepších malířů své doby? Ano, je pravdou, že sestry znal jen okruh blízkých přátel, ale je tu něco dalšího...
Je známo, že Landseer cestoval přes Haworth za svým přítelem Johnem Nusseyem, což byl bratr Ellen Nusseyové...velmi blízké Charlottiny přítelkyně..
Je jen na vás, čemu budete věřit...


Ať vypadala, jak vypadala...byla to skvělá spisovatelka..z mého pohledu nejlepší..a dnes by slavila 195. narozeniny... :)


Zdroje:

Nekopírujte...

Jane Eyre 2011 a Walt Disney

13. dubna 2011 v 15:14 | K. |  Jane Eyre
Jane Eyre 2011 trailer tak trošku jinak...