Tajné dobrodružství Charlotte Brontëové

27. února 2011 v 21:58 | Cathy |  Books worth reading
Tajné dobrodružství Charlotte Brontëové
Laura Joh Rowlandová

Začátek vás přense do ponuré fary v Haowthu, kde roku 1847 žijí tři sestry, které svět vůbec nezná. Avšak jejich vnitřní svět, představy a představivost jsou předmětem mnoha diskuzí. Nikdo netuší, že v drobné a nevzhledné Charlotte se skrývá Currer Bell, jehož kniha se stala jednou z nejpopulárnějších; že v zamlklé a podivínské Emily tkví duše Elise Bella, autora románu, který šokoval a znepokojil celou společnost; a v neposlední řadě, že Anne, kterou všichni stále tak trochu považují za dítě, má své místo vedle úspěšných bratrů ve jménu Acton Bell.
Charlotte touží po obdivu, Emily po tom, zůstat - sama - ve svém vnitřním světě, a Anne, aby všichni její milovaní bližní vedli spokojený život bez rozporů. Anne je taková šedá mezi černou a bílou. Mírní rozdílnost názorů Charlotte a Emily, a až doposud se jí to dařilo. Avšak nyní je nucena si vybrat.
Dívky se dozvídají, že byly podvedeny. Annenin a Emilyin nakladatel vypustil do společnosti zprávu, že Elis, Acton a Currer Bellovi jsou jediná osoba. Je třeba tento zmatek urovnat a dokázet Charlottinu nakladateli, že Currer není podvodník. Má se Anne připojit k Charlotte a odhalit nakladateli svou identitu nebo se zavřít s Emily na faře a nechat nakladatele své knihy dělat si s jejich díly, co chce? Přiklání se k Charlotte, a proto brzy nasedají na vlak a vyráží samy do ruchu velkoměsta, do Londýna. Ve vlaku potkají dosti podivínskou ale příjemnou Isabellu Whiteovou. A toto setkání jim obrátí život na ruby.
Problém se brzy vyřeší a obě sestry jsou pozvány strávit v Londýně nějaký čas. Jejich poklidný pobyt je narušen šokující událostí. Charlotte je svědkem vraždy. Ještě více se ji to dotkne, protože se jedná o osobu, se kterou se setkala. V postranní temné uličce je zavražděna Isabella Whiteová.
Toto svědectví ji vtáhne ještě hlouběji do smrtelně nebezpečného dobrodružství, ze kterého není úniku. V ohrožení je celé Britské království a vše je v drobných rukách Charlotte, která dobrodružství a vášnivou lásku ve svých představách pouze matně zahlédla. Nyní je jimi pohlcena.
Prozkoumáte temné uličky Londýna, navštívíte Belgii, ohřejete se na pobřeží Cornwllského poloostrova, podíváte se do Skotska a v obraznosti odlétnete k Číně otřásané Opiovými válkami. Poznáte pana Hegera a jeho utajenou lásku k Charlotte, ocitnete se v přítomnosti nejdůležitějších politiků včetně královny Viktorie, ale také v přítomnosti padouchů ze všech nejhorších. To vše po boku drahé Charlotte a jejího zmateného srdce. A hlavně si zamilujete pana Sladea, tajného agenta, který Charlotte tím vším provází. On je to, co na celém dobrodružství Charlotte tolik miluje...

Moc se mi nechce popisovat děj, protože se jedná o ten typ knížky, která -pokud byste znali děj- ztrácí značnou část svého kouzla. To kouzlo se totiž skrývá v objevování nových věcí. Na každičké stránce se něco děje. Kniha přímo přetéká událostmi.
A můj názor? Kniha mne pohltila. Vtáhla mne do děje a nechtěla pustit mé myšlenky. Neměla jsem pokoj, dokud jsem ji nepřečetla. A ani poté ne. Usmívala jsem se u ní, plakala a rozhořčeně kroutila hlavou. Tahle kniha dokázala to, co málo která. Chytila mne za srdce a myslím, že se jen tak nepustí.
Na závěr...jedná se o knihu jak pro romantické duše (jako např. já:), tak i pro milovníky dobrodružných až detektivních příběhů. Pokud jste fanoušci Brontëových, tahle kniha by vám rozhodně neměla chybět.
Pozn.1: Knížka pro lidi nad 15 let... :)
Pozn.2: V zahraničí už je k dostání další díl...Bedlam: Further secret adventures of Charlotte Brontë(=Blázinec: Další tajná dobrodružství Charlotte Brontëové), kdy se ale objeví u nás, nevím...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama