Profesor - Charlotte Brontë

17. prosince 2010 v 16:59 | Cathy |  Books worth reading
Prvotina z pera Charlotte Bronteove. Tedy její první román, který nabídla vydavatelům, kterým se ale nezdál dost dobrý na to, aby ho vydali. Zklamaná Charlotte se však nevzdala a do roka napsala své nejslavnější dílo, Janu Eyrovou. Profesor byl vydán až posmrtně a u nás vyšel teď na podzim vůbec poprvé.
William Crimsworth je sirotek vychováván svými nejpříjemnými, avšak bohatými příbuznými. Když dospěje, rozhodne se z jejich chladné péče vymanit a vydá se za svým bratrem, který má mlýn v severní Anglii. Žádá po něm práci, které se mu dostane. Ale William pociťuje bratrovu nenávist ke své osobě a strádá zde. Až se rozhodne opustit toto místo a vydat se do Belgie, učit. Jeho "téměř-přítel" pan Hunsden mu dodá potřebné doporučení a chudý William se vydává do neznámé budoucnosti.
Začne učit v chlapecké škole pana Peleta. Ukáže se jako velmi schopný učitel, proto není divu, že si ho učitelka ze sousední dívčí školy pozve, aby učil i na její škole. William souhlasí.
Postupem času zjišťuje, že slečna Reuterová, tedy ředitelka dívčího ústavu, je jeho srdci více než blízká. A zdá se mu, že i ona ho má v oblibě. Po vyslechnutí určitého nočního rozhovoru se jeho city ale zásadně změní.
Na Williamovi hodiny angličtiny chodí i malá, plachá a pilná učitelka ručních prací Frances. William v ní objevuje úžasné povahové vlastnosti a každým dnem ji má raději, což slečna Reuterová vidí. Rozhodně to nenechá jen tak.

Abych pravdu řekla, od této knížky jsem toho opravdu moc neočekávala. Říkala jsem si, že to asi nebude zas tak dobrá kniha, když ji nevydali a vydali Agnes Greyovou, o které si myslím, že tam chybí děj. Proto jsem nemohla pocítit zklamaní. Ale naopak. Tato knížka mne opravdu překvapila. A byla jsem hrozně ráda, že jsem si ji přečetla, protože jsem už dlouhou dobu necítila to napětí, s kterým odkládám knížku, když musím jít dělat něco jiného. Opravdu vřele doporučuji. :D
Profesor
České vydání Profesora. ↑↑↑
Teď budu číst Emmu, tak potom zase napíšu, jak se mi líbila. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellinka Ellinka | 17. prosince 2010 v 18:54 | Reagovat

Tak já jsem nas ti právě naopak :o) Profesor mě opravdu moc nezaujal, zato Emma (ze které Charlotte napsasla jen začátek...) se mi líbila dost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama