Prosinec 2010

Emma

21. prosince 2010 v 17:07 | Cathy |  Books worth reading
Tak jsem dočetla Emmu. Jedná se o poslední nedokončený román Charlotte Brontëové. Začala ho psát, když byla již vdaná, ale odložila ho a nestihla ho dokončit. Napsala pouze první dvě kapitoly. Těch se chytila další spisovatelka, v knížce máte napsáno ,,anonymní autor", a knihu dokočila. U nás vyšla teď na podzim.
Do školy přijíždí na oko bohatá a rozmazlená Matilda Fitgibbonová. Prožije ve škole nešťastných pár měsíců, když vyjde najevo, že se jedná o podvodnici. Její otec, pan Fitzgibbon, neexistuje, stejně tak smyšlené sídlo. Matilda má být vyhoštěna ze školy. Naštěstí se jí ujme paní Chalfontová a pan Ellin. Snaží se objastit záhadu, která dívku obestírá. Celá kniha je o tom, jak postupně odvíjejí klubko, na jehož konci je vysvětlení. Ale jak souvisí minulost Matildy, tedy Martiny, s minulostí paní Chalfontové? Je možné, že je náš svět pln takových náhod?

emmma
Knížka se mi opravdu líbila. Byla napínavá a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Líbilo se mi, jak se jednotlivé příběhy proplétaly a nakonec vytvořily celiství příběh. Myslím, že kdybych Vám sem teď napsala celý děj knížky, nebyla by pro Vás knížka tak napínavá. Protože krása této knížky je v objevování nových a nových skutečností, kde i ta sebemenší hraje roli. Ale to si uvědomíte až na konci.
Nemůžu říct, jestli se mi Profesor líbil víc než Emma. Každá měla něco do sebe. Profesor nebyl zase tak napínavý, přesto se mi líbil. Emma měla nabitý děj, proto jsem nad ní musela sedět, dokud se nedozvím pravdu. Obě stojí za přečtení.
Určitě doporučuji!

162 let od úmrtí Emily Brontë

19. prosince 2010 v 10:39 | Cathy |  Brontë
Dneska je to přesně 162 let od úmrtí Emily Brontëové. Zemřela 19.prosince 1848 asi ve dvě hodiny, přibližně 3 měsíce po smrti svého bratra. Prý se nachladila při jeho pohřbu a začala chřadnout. Odmítala jakékoli doktory.
Je pohřbena v rodinné hrobce v kostele St.Michael and All Angels v Haworthu.
emily

Jane and Mr.Rochester

17. prosince 2010 v 22:01 | Cathy |  Jane Eyre
Tak jsem zase zadala do googlu Jane Eyre.
Narazila jsem na tento obrázek. Nevím proč, ale hrozně se mi líbí... ♥
jane and rochester

Profesor - Charlotte Brontë

17. prosince 2010 v 16:59 | Cathy |  Books worth reading
Prvotina z pera Charlotte Bronteove. Tedy její první román, který nabídla vydavatelům, kterým se ale nezdál dost dobrý na to, aby ho vydali. Zklamaná Charlotte se však nevzdala a do roka napsala své nejslavnější dílo, Janu Eyrovou. Profesor byl vydán až posmrtně a u nás vyšel teď na podzim vůbec poprvé.
William Crimsworth je sirotek vychováván svými nejpříjemnými, avšak bohatými příbuznými. Když dospěje, rozhodne se z jejich chladné péče vymanit a vydá se za svým bratrem, který má mlýn v severní Anglii. Žádá po něm práci, které se mu dostane. Ale William pociťuje bratrovu nenávist ke své osobě a strádá zde. Až se rozhodne opustit toto místo a vydat se do Belgie, učit. Jeho "téměř-přítel" pan Hunsden mu dodá potřebné doporučení a chudý William se vydává do neznámé budoucnosti.
Začne učit v chlapecké škole pana Peleta. Ukáže se jako velmi schopný učitel, proto není divu, že si ho učitelka ze sousední dívčí školy pozve, aby učil i na její škole. William souhlasí.
Postupem času zjišťuje, že slečna Reuterová, tedy ředitelka dívčího ústavu, je jeho srdci více než blízká. A zdá se mu, že i ona ho má v oblibě. Po vyslechnutí určitého nočního rozhovoru se jeho city ale zásadně změní.
Na Williamovi hodiny angličtiny chodí i malá, plachá a pilná učitelka ručních prací Frances. William v ní objevuje úžasné povahové vlastnosti a každým dnem ji má raději, což slečna Reuterová vidí. Rozhodně to nenechá jen tak.

Abych pravdu řekla, od této knížky jsem toho opravdu moc neočekávala. Říkala jsem si, že to asi nebude zas tak dobrá kniha, když ji nevydali a vydali Agnes Greyovou, o které si myslím, že tam chybí děj. Proto jsem nemohla pocítit zklamaní. Ale naopak. Tato knížka mne opravdu překvapila. A byla jsem hrozně ráda, že jsem si ji přečetla, protože jsem už dlouhou dobu necítila to napětí, s kterým odkládám knížku, když musím jít dělat něco jiného. Opravdu vřele doporučuji. :D
Profesor
České vydání Profesora. ↑↑↑
Teď budu číst Emmu, tak potom zase napíšu, jak se mi líbila. :D

Mé oblíbené knihy...

2. prosince 2010 v 19:34 | Cathy |  Books worth reading
Konečně, konečně Blog zvolil téma, na které můžu něco napsat. Už dlouho jsem se toho chtěla zúčastnit, ale žádné příhodné téma nepřicházelo. Teď je tady.
Otázka naprosto zbytečná... Jaká je má oblíbená kniha? Myslím, že to je naprosto jasné. Jane Eyre bezkonkurenčně vede. A pochybuji, že někdy v budoucnu tuto příčku uvolní nějaké další knize. Jane Eyre je knížka, kterou můžete číst pořád dokola a stále budete objevovat nové skutečnosti. Pokaždé totiž ta samá slova čtete s jinými pocity, s jinou náladou a to má, myslím, na celý požitek ze čtení značný vliv. Dobře, Jane Eyre je jasná. A další mé oblíbené knihy? Samozřejmě Villette od Charlotte a Emilyina Větrná Hůrka. Dále se mi líbila knížka Mrtvá a živá od Daphne du Maurier. A Pýchou a předsudkem bych uzavřela seznam mých nejoblíbenějších knih.

10. kapitola

2. prosince 2010 v 19:26 | Cathy |  Zapomenuté vzpomínky
Konečně, omlouvám se, ale potřebovala bych, aby měl den 40 hodin, abych všechno stíhala. Snad to teď bude lepší... :D Každopádně je tu další kapitola. Pls komenty..