Rebecca/ Mrtvá a živá - Daphe du Maurier

22. října 2010 v 20:37 | Kitty |  Books worth reading
Rozmýšlela jsem se do jaké rubriky bych to měla zařadit, ale nakonec jsem se rozhodla pro Janu Eyrovou. Proč? Protože tato knížka má s oním románem hodně společného. Koukněte na anglickou wikipedii, je uvedena v seznamu knížek inspirovaných Janou Eyrovou.
To byl důvod, proč jsem se vydala do knihovny a zajásala, když jsem ji mezi ostatními knížkami objevila. A teď....opravdu ji doporučuju...je skvělá. A neříkám to jen kvůli tomu, že má, jak už jsem řekla, hodně společného s Jane Eyre. Knížka je skvěle napsána a úpně Vás vtáhne do děje, pohltí Vás, takže musíte pořád číst a číst, až dorazíte na poslední stránku a Vás mrzí, že ještě nepokračuje. Tohle je podle mého definice dobré knížky. A to Živá a mrtvá bezpochyby je.
Teď něco o ději, ale jenom stručně. Zajímavé na této knížce je, že hlavní postava nemá křestní jméno, tedy není v knížce nikde uvedeno. Bude to tedy ONA. :D

Tráví prázdniny se svojí zaměstnavatelkou v Monte Carlu. Pracuje jako společnice. A paní Van Hopperová...no není to vzor nejdokonalejší dámy. Žije pouze pro klepy a nenechá si uniknout příležitost, kdy by se mohla setkat s někým slavným, načež onu celebritu nazývá svou výbornou známou.Avšak díky této vlastnosti se Ona seznámí s panem de Winterem. On si jí oblíbí, čemuž ona nemůže uvěřit. Pokládá jeho náklonost za jistý druh dobrosrdečnosti. Avšak ona se do něj hluboce zamiluje. Poté ale přijde den, kdy musí opustit Monte Carlo a vydat se s paní Van Hopperovou do New Yorku. Ve spěchu ho vyhledá a chce se s ním rozloučit. A tehdy přijde znenadání nabídka k sňatku, odstěhovat se na jeho, všude známé a opěvované, Manderley a stát se tamější paní. Žít po jeho boku, to si vždy přála. Souhlasí. Svatba probíhá v klidu a o líbánkách se zdá, že povede život té nejšťastnější ženy na světě. Ale občas se v Maximových očích objeví zármutek a bolest. V tu chvíli ona přesně ví, na koho vzpomíná, na Rebeku. Na svou první ženu, která zahynula tragickou nehodou, utopila se.
Přijíždí na Manderley. Je to opravdu skvostný dům. Ale cítí, že se pro něj nehodí, spíše jako služebná, ale ne jako paní. Samozřejmě, že služebnictvo její pocity vycítí a mají ji pro smích. Ona ale všechny nesnáze zvládá, kvůli Maximovy, kterého tolik miluje.
A je tu paní Danverová, která ji očividně nemá ráda. Porovnává ji s Rebekou. Stejně tak jako každá osoba v okolí. ,,Vy jste pravý opak Rebeky," říkají. Rebeka, Rebeka, Rebeka.... Kam se hne, jde její jméno s ní. Rebeka se za ní plouží jako stín. Paní de Witnerová. Mají stejné jméno, ale každá naprosto jiná. Rebeka, lidmi popisována, jako to nejkrásnější stvoření, co kdy viděli, tak společenká, odvážná a charismatická a ona? Stydlivá, malá nehezká, bázlivá. Lidé mají pravdu. Je pravý opak Rebeky. A potom, jak ji může Maxim milovat? Ji? Začíná pochybovat a navíc se poslední dobou chová tak zvláště, což připisuje jeho vzpomínkám, které na Manderley ožívají. Vzpomínky na Rebeku, kterou určitě v hloubi duše nepřestal milovat. Ale je to pravda? Není vše úplně jinak? Pochybuje správně nad Maximovou nákloností? Do jejího poklidného života zasáhne událost, která ač se zdá, že skončí špatně, posune její život dopředu. A milé Manderley..?..také skončí v plamenech.

Tak a co má společného? Především to je asi Maxim de Winter a Ona. Maxim prchá z domova, protože chce zapomenout na temnou minulost spojenou se svou zesnulou ženou. I když tady není zase tak nevinný jako pan Rochester. Ona je téměř jako Jane. Mladá, nezkušená, plachá, nehezké a ráda kreslí. Je schopna udělat cokoliv pro muže, kterého miluje. Dále tu máme tajemství, které ztrpčuje jejich společný život. A Manderley také končí v plamenech. Pokud budete tu knížku číst, najdete určitě ještě mnohé další.
Tak koukám, že to moc stručné nebylo :D

Daphne du Maurierová napsala ještě jednu knihu, blíže spojenou se setrami Bronteovými, Přízračný svět Branwella Bronteho. Ta knížka je také přeložená do češtiny.

Knížka:
živá a mrtvá
A Živou a mrtvou můžete vidět i jako film. Část jsem už shlédla a skvělé. Taky byl oceněn dvěma Oscary. Hlavní role hraje Laurence Olivier a Joan Fontain -ironicky- o čtyři roky později hraje Janu Eyrovou.
rebecca

A teď...prosím pěkně, nekopírujte...článek mi dal dost práce a věřím, že vaše vlastní verze bude taky dobrá. Proto nekopírujte. Děkuju pěkně. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellinka Ellinka | 23. října 2010 v 9:10 | Reagovat

Mám moc ráda i ten film... starší verzi s L. Olivierem,ta novější z roku 1997 se mi nelíbí... Knížka je samozřejmě super :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama