Říjen 2010

7.kapitola

29. října 2010 v 19:22 | Kitty |  Zapomenuté vzpomínky

6.kapitola

28. října 2010 v 15:04 | Kitty |  Zapomenuté vzpomínky

Klobouk Jane Eyre

28. října 2010 v 13:31 | .... |  Jane Eyre
Ten je tak hezký.... ♥
klobouk jane eyre

Jane Eyre´s daughter

27. října 2010 v 13:38 | Kitty |  Jane Eyre
Tak se jmenuje další knížka z řad knih inspirovaných Janou Eyrovou. Název napovídá, o čem tato knížka je, o Janet Rochesterové, dceře Jany.
Jane Eyre´s daughter

Známky Jane Eyre+Charlotte Brontë Jane Eyre

27. října 2010 v 10:56 | Kitty |  Jane Eyre
Jenom taková maličkost, na kterou jsem narazila...
jane eyre znamky
charlotte bronte znamky

Další k Charlotte Brontëové...

25. října 2010 v 19:45 | ..... |  Brontë

List sčítání lidu. Charlotte je, myslím, v prvním sloupci osmá...
Sčítání lidu-Charlotte

Chapter Coffee House

25. října 2010 v 19:40 | .... |  Brontë
Tak tohle je mapka místa, kde leží Chapter Coffee House. Je to místo, kde byla Charlotte Brontëová při svých návštěvách Londýna ubytována. Dříve zde za mlada pobýval i její otec.
Chapter Coffee House

5.kapitola

24. října 2010 v 13:56 | Kitty |  Zapomenuté vzpomínky

4.kapitola

23. října 2010 v 10:35 | Kitty |  Zapomenuté vzpomínky

Rebecca/ Mrtvá a živá - Daphe du Maurier

22. října 2010 v 20:37 | Kitty |  Books worth reading
Rozmýšlela jsem se do jaké rubriky bych to měla zařadit, ale nakonec jsem se rozhodla pro Janu Eyrovou. Proč? Protože tato knížka má s oním románem hodně společného. Koukněte na anglickou wikipedii, je uvedena v seznamu knížek inspirovaných Janou Eyrovou.
To byl důvod, proč jsem se vydala do knihovny a zajásala, když jsem ji mezi ostatními knížkami objevila. A teď....opravdu ji doporučuju...je skvělá. A neříkám to jen kvůli tomu, že má, jak už jsem řekla, hodně společného s Jane Eyre. Knížka je skvěle napsána a úpně Vás vtáhne do děje, pohltí Vás, takže musíte pořád číst a číst, až dorazíte na poslední stránku a Vás mrzí, že ještě nepokračuje. Tohle je podle mého definice dobré knížky. A to Živá a mrtvá bezpochyby je.
Teď něco o ději, ale jenom stručně. Zajímavé na této knížce je, že hlavní postava nemá křestní jméno, tedy není v knížce nikde uvedeno. Bude to tedy ONA. :D

Tráví prázdniny se svojí zaměstnavatelkou v Monte Carlu. Pracuje jako společnice. A paní Van Hopperová...no není to vzor nejdokonalejší dámy. Žije pouze pro klepy a nenechá si uniknout příležitost, kdy by se mohla setkat s někým slavným, načež onu celebritu nazývá svou výbornou známou.Avšak díky této vlastnosti se Ona seznámí s panem de Winterem. On si jí oblíbí, čemuž ona nemůže uvěřit. Pokládá jeho náklonost za jistý druh dobrosrdečnosti. Avšak ona se do něj hluboce zamiluje. Poté ale přijde den, kdy musí opustit Monte Carlo a vydat se s paní Van Hopperovou do New Yorku. Ve spěchu ho vyhledá a chce se s ním rozloučit. A tehdy přijde znenadání nabídka k sňatku, odstěhovat se na jeho, všude známé a opěvované, Manderley a stát se tamější paní. Žít po jeho boku, to si vždy přála. Souhlasí. Svatba probíhá v klidu a o líbánkách se zdá, že povede život té nejšťastnější ženy na světě. Ale občas se v Maximových očích objeví zármutek a bolest. V tu chvíli ona přesně ví, na koho vzpomíná, na Rebeku. Na svou první ženu, která zahynula tragickou nehodou, utopila se.
Přijíždí na Manderley. Je to opravdu skvostný dům. Ale cítí, že se pro něj nehodí, spíše jako služebná, ale ne jako paní. Samozřejmě, že služebnictvo její pocity vycítí a mají ji pro smích. Ona ale všechny nesnáze zvládá, kvůli Maximovy, kterého tolik miluje.
A je tu paní Danverová, která ji očividně nemá ráda. Porovnává ji s Rebekou. Stejně tak jako každá osoba v okolí. ,,Vy jste pravý opak Rebeky," říkají. Rebeka, Rebeka, Rebeka.... Kam se hne, jde její jméno s ní. Rebeka se za ní plouží jako stín. Paní de Witnerová. Mají stejné jméno, ale každá naprosto jiná. Rebeka, lidmi popisována, jako to nejkrásnější stvoření, co kdy viděli, tak společenká, odvážná a charismatická a ona? Stydlivá, malá nehezká, bázlivá. Lidé mají pravdu. Je pravý opak Rebeky. A potom, jak ji může Maxim milovat? Ji? Začíná pochybovat a navíc se poslední dobou chová tak zvláště, což připisuje jeho vzpomínkám, které na Manderley ožívají. Vzpomínky na Rebeku, kterou určitě v hloubi duše nepřestal milovat. Ale je to pravda? Není vše úplně jinak? Pochybuje správně nad Maximovou nákloností? Do jejího poklidného života zasáhne událost, která ač se zdá, že skončí špatně, posune její život dopředu. A milé Manderley..?..také skončí v plamenech.

Tak a co má společného? Především to je asi Maxim de Winter a Ona. Maxim prchá z domova, protože chce zapomenout na temnou minulost spojenou se svou zesnulou ženou. I když tady není zase tak nevinný jako pan Rochester. Ona je téměř jako Jane. Mladá, nezkušená, plachá, nehezké a ráda kreslí. Je schopna udělat cokoliv pro muže, kterého miluje. Dále tu máme tajemství, které ztrpčuje jejich společný život. A Manderley také končí v plamenech. Pokud budete tu knížku číst, najdete určitě ještě mnohé další.
Tak koukám, že to moc stručné nebylo :D

Daphne du Maurierová napsala ještě jednu knihu, blíže spojenou se setrami Bronteovými, Přízračný svět Branwella Bronteho. Ta knížka je také přeložená do češtiny.

Knížka:
živá a mrtvá
A Živou a mrtvou můžete vidět i jako film. Část jsem už shlédla a skvělé. Taky byl oceněn dvěma Oscary. Hlavní role hraje Laurence Olivier a Joan Fontain -ironicky- o čtyři roky později hraje Janu Eyrovou.
rebecca

A teď...prosím pěkně, nekopírujte...článek mi dal dost práce a věřím, že vaše vlastní verze bude taky dobrá. Proto nekopírujte. Děkuju pěkně. :D

Nové info Brontë 2013

16. října 2010 v 12:43 | Kitty |  Brontë
Tentokrát je zdrojem česká csfd.cz .
Tady už jsou napsáni někteří herci, kteří by se měli ve filmu objevit. Není zde ale uvedeno, kdo by měl koho hrát.

Režie:  Charles Sturridge

Evan Rachel Wood
Evan Rachel Wood
Kristin Scott Thomas
Kristin Scott Thomas

Rebecca Hall (Můj tip: Emily Brontë?)
Rebecca Hall

Joan Plowright (paní Fairfaxová Jane Eyre 1996.)
Joan Plowright

Geraldine Chaplin
Geraldine Chaplin

Natalie Press
Natalie Press


Výročí 163 let od vydání Jany Eyrové

16. října 2010 v 10:20 | Kitty |  Jane Eyre
Dnešní den je opravdu významný. Přesně před 163 lety vyšla kniha, jež povznesla Charlottu Brontëovou do povědomí společnosti a způsobila, že se její jméno uhnízdilo v seznamu anglických klasiků. Před 163 lety vyšla Jana Eyrová. Přestože je to již poměrně stará kniha, lidé ji čtou dodnes, což je na ní opravdu úžasné.
titulní stanka jany eyrove

Wuthering Heights in Twilight style

11. října 2010 v 14:04 | Kitty |  Brontë
Tak jsem na Google.obrázky narazila na verzi obalu pro Větrnou hůrku, která se prodává v Americe. Njn opět Stmívání...
wutheringheihtstwilight
Ještě knížky, který bych celkem ráda přečetla, tak je prosím někdo přeložte :D
bronteinlove
romancing miss bronte

Emma u nás

11. října 2010 v 12:55 | Kitty |  Brontë
Co se to děje? Češi začali překládat knížky? Nejdřív Profesor a teď Emma. Měla by vyjít někdy teď v říjnu. No jen tak dál :D
emmma
Pro ty, co by nevěděli, o co jde. Všude se uvádí, že Charlotte napsala čtyři romány (Jane Eyre, Villette, Shirley a Profesor). Rozepsala ještě jeden, Emmu. Pouze dvě kapitoly. V češtině jste si je mohli přečíst v knížce Emma Brownová, což je vlastně dokončená Emma jinou spisovatelkou. At last, vychází i u nás! :D

3.kapitola

11. října 2010 v 9:12 | Kitty |  Zapomenuté vzpomínky
Tak jsem se dokopala k tomu napsat další kapitolu. Je to těžké. V hlavě mám tolik nápadů a když začnu rozvíjet nový, starší ustupují do pozadí. Tahle kapitolka je opravdu krátká a pokusím se v nejbližší době připsat další. ↓

Profesor

5. října 2010 v 15:20 | Kitty |  Brontë
Právě jsem zjistila, že prvotní román Charlotty Brontëové, Profesor, je přeložen do češtiny. Žila jsem v domění, že do češtiny není přeložen vůbec. To je skvělé, nebudu muset číst knížku se slovníkem :D.
Profesor

Haworth a Brontë

4. října 2010 v 17:22 | Kitty |  Brontë
Tak jsem se tak "procházela" po Haworthu a narazila na pár obchůdků, jež nesou jména spojená s Brontë.
11
12
rochester


rochester2
villette

V Haworthu se ještě můžete projít po ulicích, které nesou názvy Heathcliff a Shirley.

Třináctý příběh - Diane Setterfield

4. října 2010 v 17:06 | Kitty |  Jane Eyre
Tak jsem nevěděl do jaké rubriky to zařadit, ale nakonec jsem se rozhodla pro tuto. Přeci jen to trochu souvisí s Janou Eyrovou.
třináctý příběh
O čem: "Spisovatelka Vida Winterová již po desetiletí okouzluje čtenáře po celém světě svými strhujícími příběhy, ale ten nejúžasnější si dosud nechávala pro sebe. Teď však cítí, že se neodvratně blíží smrt, a tak se rozhodne konečně odhalit dlouho očekávaný třináctý příběh: tajemství svého života. Ale i mladičká badatelka Margaret, kterou si zvolila za autorku svého životopisu, v sobě dusí bolest z minulosti. Obě ženy pomalu rozkrývají své osobní příběhy plné vášně, lásky, krutosti a oddanosti, protože jen pravda může ulehčit umírání a otevřít cestu do budoucnosti. Román Diane Setterfieldové navazuje na největší klasiky ženského románu a podobně jako Jana Eyrová nebo Na Větrné hůrce nabízí hluboce romantický příběh, v němž nechybí napětí, láska, tajemství ani magická a hrůzostrašná atmosféra." z cbdb.cz
Mohla by to být dobrá knížka a až ji seženu, přečtu a dokopu se k počítači, napíšu, o čem je :D

Google maps, Haworth a Brontë

1. října 2010 v 22:15 | Kitty |  Brontë
Já vím, nejspíš jsem se o tisíc let opozdila, ale objevila jsem výhodu Google maps. Můžete se procházet např. po Praze, Londýně a i dokonce po Haworthu. Což je podle mě naprosto úžasný.
haworth na googlemaps
Konečně se můžu podívat do Haworthu... :D