Agnes Grey

12. srpna 2010 v 11:51 | Kitty |  Books worth reading
Agnes Greyová je první román Anne Brontëové. Vyšel, bohužel, ve stejném roce (1847) jako Jana Eyrová a Na Větrné hůrce, proto nebyl tak doceněn.Anne napsal ještě jeden román, The Tenent of Wildfell Hall (Dvojí život Heleny Grahamové), ale o tom někdy jindy.

Dál- Celý článek ↓↓↓


Obsah knížky: Pozor obsahuje odhalení zápletky :D
Mladá Agnes Greyová žila s matkou, otcem a starší sestrou Mary na faře, kde její otec pracoval. Rodina se ale dostala do finančních potíží, proto se Anna rozhodne stát se vychovatelkou, aby tak mohla alespoň trochu přispět do rodinné pokladny.
První místo získá v zámožné rodině Bloomfieldových. Jejich děti jsou rozmazlené a neposlušné, neschopné se něco naučit. Jejich matka, jež přehlíží všechny jejich chyby, vidí vinu v Agnes, a proto ji propustí.
Agnes se vrací domů na faru a je pevně rozhodnuta ve své práci guvernantky pokračovat. Tentokrát se dostane do rodiny Murrayových, která je na společenském žebříčku ještě výše. Tentokrát vychovává starší dívky, Matyldu a Rosalii, které jsou sice o trochu lepší než její předchozí svěřenci, ale ani tak to nemá Agnes lehké.
Koníčkem starší krásné ale pyšné Rosalie je koketování. Bohužel objektem jejího zájmu se stává Edward Weston, kterého Agnes tajně miluje. Avšak dál v sobě živí naděje, že k ní pociťuje alespoň malou náklonnost. Mezitím je Rosalie požádána o roku bohatým muže a ona jeho žádost přijímá, kvůli jeho bohatství.
Agnes odjíždí domů, protože stav jejího churavějícího otce se rychle zhoršuje. Avšak přijíždí pozdě, její otec zemřel.
Spolu s matkou, která by zůstala sama, protože Mary se již provdala, se rozhodnout založit si školu. Agnes odjede zpět k Murrayovým, ale po šesti týdnech dá výpověď. Odjíždí za matkou do města, kde vybudují školu. Agnes je však nešťastná. Stále žije v nadějích, že ještě někdy pana Westona potká, rozum je ale považuje za nesplnitelné.
Jednoho dne se jde brzy ráno projít po pláži. Potká zde pana Westona. Začne ji pravidelně navštěvovat a po nějakém čase ji požádá o ruku. Agnes s radostí přijímá.

Můj názor: Knížka se mi celkově líbila. I když mě trochu zklamal ten konec, kdy Agnes žádá pan Weston o ruku, ale jinak pěkný příběh.

V knížce se také dalo nalézt několik podobností s životem Anne Brontëové. Tak především, celé její vyprávění o práci vychovatelky je prý z jejích zkušeností, nebo je alespoň založeno na jejích vlastních zkušenostech. Agnes měla starší sestru Mary, stejně tak jako Anne. Agnesin otec měl faru, na které žila celá rodina, Annin otec také.
A také láska k panu Westonovi mohla mít pravdivý základ. Na téhle stránce jsem našla odstavec, ve kterém se píše o lásce Anny k jistému Williamovi Weightmanovi. Píše se tam, že William pracoval na faře jako vikář (student, který se zaučuje, aby se později sám mohl stát pastorem). Soudě podle básní se Anne líbil a snad ho i tajně milovala. O jeho náklonosti k ní nejsou žádné zprávy. Brzy zemřel na choleru.
V knize je ještě jedna podobnost, nevím ale zda inspirovaná skutečným životem. Agnesina matka pocházela z bohaté rodiny a zamilovala se do chudého duchovního. Vzala si ho a rodina ji vydědila. Nevím, jestli se tohle někdy stalo, ale je to úplně to samé, co se stalo v Janě Eyrové.

NEkopírovat, ten článek mi dal dost práce!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četl(-a) si Agnes Greyovou?

Ano a líbila se mi 50% (4)
Ano, nic moc 12.5% (1)
Ne, ale chystám se 12.5% (1)
Ne 25% (2)

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 10. června 2011 v 13:37 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

2 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 2. září 2011 v 22:44 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama